Yanak Yağ Dolgusu Antalya

Yanak Yağ Dolgusu Antalya

Yağ enjeksiyonu ne demek?

Yüz ve vücudun farklı yerlerinde hacimlilik sağlamak için o alanlara yağ enjekte edilmesidir. Yanaklar, alın, yanak-dudak çizgisi, dudaklar, çene ucu, kalça ve bacaklarda çökük alanlar bu uygulamanın yapıldığı yerlere konu sayılabilir.

Yağ enjeksiyonu için yağ nerelerden alınır?

Yağlar özel liposuction enjektörleri ile ekseriyetle karından alınır. Bel ve kalça alanları de sık olarak yağ alımı uygulanan alanlardandir. Liposuction planlanan kimselerin kol ve bacaklarından alınan yağlar ve hatta göz kapağı estetiği uygulanan hastaların gözaltı torbalarından alınan yağlar da yağ enjeksiyonu için yapılabilir.

Yağ enjeksiyonu nasıl tatbik edilir?

Yağ enjeksiyonu ekseriyetle kısmi uyuşturma(lokal anestezi) ile beraber tatbik edilir. Bazen genel anestezi ile beraber uygulanan bir ameliyatlı girişiminin bir safhası da oluşabilir. Örneğin yüz germe metodu esnasında yanakların da yağ enjeksiyonu ile hacimlilaştırılması benzeri… Alınan yağlar özel bazı prosedürlerden geçirilerek (yıkama, santrifuj) transfer yapılacak alana müsait bir enjektöre aktarılarak enjekte edilir. Bu prosedürler esnasında hiç bir kesi yapılmadığından iz bırakmaz.

Yağ enjeksiyonu sabit bir hacimlilik sağlar mı?

Yeni yerine transfer edilen yağ hücrelerinin ne kadarı yaşar ise yağ enjeksiyonu o kadar sabit olur. Son dönemlerde geliştirilen bazı aletler desteğiyle alınan yağlar hava ile temas ettirilmeden ilgili alana transfer yapılamaktadır. Bundan dolayı doku kaybı daha az olduğu için yağların duruculuk zamanı de uzamaktadır.

Yağ enjeksiyonunun hyaluronik asit içeren dolgu materyallerin kullanıldığı hacim kazandırma farklılıkden üstünlüğünün sebebi de budur. Yağ hücrelerinin hangi miktarda canlı kalacağı, kullanılacak ameliyatlı maddeye, yağın alınış ve veriliş biçimine, yağların değişik prosedürlerden geçirilerek aktarılmasına göre farklılık göstermektedir.

Aktarılan yağların takribî %40 ı 6 ay sonra sabitliğinı sürdürebilmektedir Bu yüzden bazı olaylarda yağ enjeksiyonunun tekrardanı lazım olabilir. Hareketsiz alanlarda başarı şansı daha çok olmaktadır. Örneğin yanak alanında yağ enjeksiyonu daha başarılı olurken, bacak benzeri hareketli alanlarda daha az başarılı olduğu görülmektedir.

Yağ enjeksiyonu en çok hangi alanlara tatbik edilir ?

Yağ enjeksiyonunun en çok yapıldığı alan yüzdür.

Dudakları kalınlaştırmak, ağız kenarındaki derin kırışıklıkları doldurarak yok etmek, elmacık kemiklerini hacim kazandırmak hatta alt çeneyi biraz büyütmek maksadı ile biraz yağ gösterilebilir.

Hatta prova gayeli deha sonra yapılacak ameliyatlı girişimin öncesinde de yağ enjeksiyonu tatbik edilir. Örneğin, elmacık kemikleri çok görünmez görünen hastalarda yağ enjeksiyonu ile elde edilebilecek netice önceden prova edilir. Sonuç tatmin edici bulunursa yağlar bir süre sonra biraz eriyeceğinden aynı hacimliliği sağlamak sebepiyle sabit bir çözüm olarak alana implant tatbik edilir.

Yağlar kalçaların görüntüsünü düzeltmek, önceden yapılmış ve çöküklüklere sebep olmuş liposuction bozulmalarini düzeltmek sebepiyle da genellikle kullanılır Birtakım kazalardan sonra oluşmuş olan çöküntüler yağ enjeksiyonu ile başarı ile doldurulabilir.

Yağ enjeksiyonu ile göğüs büyütme

Göğüs büyütme sebepiyle, seçilmiş olaylarda yağ enjeksiyonu tatbik edilir. Bilhassa fazla büyük bir meme istemeyen bayanlarda, şayet bel veya karın alanında yeterli kaynak varsa çok iyi netice verir. Çok naturel bir görüntü sağlar. 1 yıl kadar sonra bir seans daha tatbik edilirsa netice çok daha iyi olacaktır.

Yağ enjeksiyonu ne kadar sürer?

Yağ enjeksiyonu takribî 30-60 dakika sürer. Lokal anestezi ile beraber yapılsa da ameliyathane şartlarında gerçekleştirilmesinda yarar vardır. Böylelikle sakinleştirici ilaçlar vasıtası ile hastanın konforu arttırılabilir. Fakat ne kadar basit bir metod olarak görülse de bir çok aşamadan oluştuğu için ortamın tam manaıyla steril bulunması önem arz eder.

Yağ hücreleri stoklanabilir mi?

Yağ metodunda artan yağlar steril tüpler içinde müsait soğutma şartlarında depgörünenabilir. Tekrar enjekte edilebilir. Tekrar yağ alım zahmetinin bulunmaması sebebiyle hastalar tarafından tavsiye edilmesine rağmen, ben yağların taze olarak alınıp kullanılmasından yanayım. Yağların buzdolabı yerine bireyin bedeninde kalmasından yanayım. Kanımca bu tip prosedürler yağ enjeksiyonunun başarısını düşürür ve mikrop kapma ihtimalini arttırır.

Uygulama öncesi neler göz önüne alınmalıdır?

Tedaviden önce 10 gün süreyle aspirin benzeri kan sulandırıcı ajanlardan kaçınılmalıdır. Fakat hastanın geçmişindeki önemli problemler ve sürekli kullandığı ilaçlar varsa netlikle doktora bildirilmelidir.

Hastanede kalış zamanı ne kadardır ?

Yağ enjeksiyonu genel anestezi ile beraber yapılsa bile hastanede yatış metodu lazım olmayan operasyon olup hasta aynı gün, uygulamadan birkaç saat sonra evine gidebilir.

Ameliyat sonrası neler yapılmalı ve nelere dikkat yapılmalıdır?

Yağ enjeksiyonu metodu bittiği anda uygulama alanında şişliği en aza indirmek sebepiyle soğuk muamelenina geçilir. Soğuk metodu jeller veya içi buz dolu torbalar desteğiyle tatbik edilir. Genellikle saat başı 15 dakikada bir o alana dolaştırılarak tatbik edilir.

Uygulama sonrası, bilhassa ilk iki gün, uygulama alanında yağ enjeksiyonu miktarının ötesinde bir şişlik bir şey tatbik edilmez. Bu şişlik zaman içinde azalacaktır. Fakat dudak alanıne uygulanan enjeksiyonlarda süre uzayabilir ve şişlik bazen çokça bir miktarda oluşabilir. Uygulama alanı muamelenin hemen ertesi günü yıkanabilir ve nemlendiricili krem sürülebilir. 4.-5. günden sonrada uygulama alanıne hafif bir masaj gerçekleştirilmesi şişkinliklerin dağılmasına yardımcı olur. Şişliği artırması sebebiyle çokça sıcaktan ve buhardan kaçınmak önem arz eder.

Yağ enjeksiyonu, ilk birkaç gün dışında, genel olarak insanın günlük yaşantısını etkileyecek ölçülarda bir tedirginlik vermez. İlk iki gün ödemin fazlalığı ve bazı alanlarda oluşabilecek morluklar sebebiyle daha çok dinlenerek geçirilmelidir.

Yağ enjeksiyonu için giriş noktalarına konulan ufak bantlar uygulamadan birkaç saat sonra veya ertesi günü alınabilir. Koruyucu gayela antibiyotik kullanımı önerilir. Bu süre takribî 5 gündür.

Uygulamadan sonra erken dönemde yüzün veya enjeksiyon alanının görüntüsünü yalnız verilen yağ oluşturmaz. Fakat her ne kadar ufak olsa da, ameliyatlı bir operasyon gerçekleştiği için o alandas bir ödemin yükselmesi olağandır. Bu ödemle yağ enjeksiyonunu birbirine karıştırmamak önem arz eder. Ödem ameliyattan sonraki günlerde çabuk bir şekilde dağılır, zaman içinde hafifler ve yokolur. Yağ enjeksiyonu ile uygulanan doku büyütmesi metodu ise sabit bir metoddur.

Yağ enjeksiyonununda çıkabilecek sorunlar nelerdir?

Alınan tedbirler ile olma yüzdesi düşükte olsa her doktori girişimde görülebilen mikrop kapma olasılıki yağ enjeksiyonunda da vardır. Enfeksiyon bulguları uygulama alanında kızarıklık, acı, sızıda artış, çokça duyarlıiyet, vücut ısısında yükselme görüntüsündedir. Uygun antibiyotik kullanımı ile mikrop kapma tedavi edilebilir.

Yağların bir bölümü belli bir süre sonra erir bu sebeple hacimlilik kaybı olur. O zaman uygulama tekrardan edilebilir. Yağlar homojen olarak dağıldığı için yağlardaki erime de homojen olur. Asimetri oluşumu çok nadirdir.

Uygulama alanında uyuşukluk veya çokça duyarlıiyet nadiren karşımıza çıkabilecek bir sorundur. Bölgenin masajlarla yumuşatılması, duyunun daha çabuk bir şekilde düzelmesine yardımcı oluşabilir.

Çok yüzeysel uygulanan yağ enjeksiyonlarında uygulama alanında bir renk değişikliği karşımıza oluşabilir. Bu olayın ortadan kaldırılması son derece güçtür. Bu sebeple yeniden uygulanan ve yüzeye çok yakın enjeksiyonlardan kaçınılmalıdır.


Son derece nadir olmakla beraber belirli bir noktaya çokça yağ verilmesi ve yağın düzgün bir şekilde enjekte edilememesi olayında, yağın gruplar halinde ele gelen kitlelere dönüşmesi söz mevzusu oluşabilir. Göz kapağı benzeri derinin çok ince olduğu alanlarda bu olayla daha sık karşılaşılır. Tedavisi ise masaj ve doku ödemini azaltan ilaçların kullanımıdır.