Tenisci Dirseği

Tenisci Dirseği

Tenisçi dirseği hastalığının tıbta kullanılan ismi “lateral epikondilit” tir. El bileğinin üzerinde bulunan ve geriye doğru çeken kasların ortalamasında ki başlangıç bölümü, dirseğin dış bölgesinde“lateral epikondil” diye isimlendirilen kısımdır. Bu bölgelerin zorlanma durumlarına göre bu bölgedeki kas-kemik gruplarında görülen küçük yırtıklar ve deformasyonlae neticesinde tenisçi dirseği oluşur.

TENİSÇİ DİRSEĞİ HASTALIĞI KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Tenis ve benzeri sporlarları yapan kimselerde oldukça fazla görülmesinin yanısıra, el bileğini zorlayan kişilerde de görülür. Zorlayıcı el bileği hareketleri yapan tüm kişi ve mesleklerde bu hastalık görülebilir. Genellikle boya yapanlarda, tesisat döşeyenlerde, marangoz işleriyle uğraşanlarda ve yoğun  tempo da ev işleri ile uğraşan kadınlarda da bu tenisçi dirseği hastalığı genellikle görülebilir SGenelde  30-50 yaş aralığında ki kişilerde görülür.

TENİSÇİ DİRSEĞİ HASTALIĞININ BELİTİLERİ NELERDİR?

Tenisçi dirseği hastalığının en önemli belirtisi dirseğinizin dış kenarında altta bulunan kemik çıkıntı üzerinde olan ve ön kolun üzerine doğru uzayan bir ağrıdır. Genellikle el bileğini zorlayarak geriye doğru kaldırmakla artan bir şekilde ağrı oluşur. Bunun en belirgin şekli ağır bir şeyi kaldırırken yani sürahi veya çaydanlık gibi nesneleri kaldırırken dirsekte oluşan ve bileğin ortalarına doğru uzanan ağrı şeklidir. Ağrı arttığında kolda bir halsizlik oluşabilir. Bu ağrı zorlamadan hemen sonra oluşabileceği gibi, zorlanmadan 24-72 saat sonrada görülebilir. Bu ağrı az ağrıdan başlayarak ilerleyen zamanda şiddetli ağrılara kadar artan bir şekilde görülebilir. Ağrılar ilerlediğinde en ufak bir şeyi kaldırmak bile ızdırap verebilir, yaşam kalitenizi düşürebilir.

TENİSÇİLERDE Kİ RİSKLER NELERDİR?

Tenisçilerde ki öne çıkan risk, kötü backhand tekniği ile vuruş yapılmasıdır. Bunun yanı sıra tenis raketinin “sweet spot” denilen kısmın olması gerekenden küçük olması, raketib üzerinde bulunan tellerin aşırı gergin olması ve darbeyi emen anti-vibrasyon denilen  parçalarının olmaması bu riskleri arttırıcı unsurlardır. Antrenman yapmaya başlanmadan önce mutlaka ısınma hareketleri yapılmalıdır. Isınma hareketleri riskleri önleyebilir.


Ameliyatsız tenisçi dirseği tedavisi seans fiyatlarını öğrenmek için bizimle iletişime geçerek ücretsiz muayene olunuz.Tenisçi dirseği tedavisi - tenisçi dirseği hastalığı - tenisçi dirseği fizik tedavi - tenisçi dirseği nasıl oluşur - tenisçi dirseği hastalığı nedir - tenisçi dirseği ağrısı nasıl geçer - tenisçi dirseği ağrı - tenisçi dirseği doktoru - tenisçi dirseği hangi doktor bakar - tenisçi dirseği kimlerde görülür