Yanık ne demek?

Tıbbi olarak yanık, derinin yüksek ısı ile canlılığını kaybetmesidir. Isının yüksekliği veya temas zamanıne göre derinin yüzeyel, orta ve derin tabakaları yanarak ölü hale gelebilir. Yanıklar derinliğine ve kapladığı alanlara göre değişik izler bırakır. Yanık izleri, uzun seneler estetik doktoruinin çözüm üretemediği, deride bir iyileşme sağlansa da görünüm olarak sağlıklı dokulara yakın bir görüntünün elde edilemediği bir sorun olarak kalmıştır. Prof. Dr. Onur Erol, geliştirdiği kök hücreden zenginleştirilmiş yağ dokusu enjeksiyonu tekniği ve Fraxel lazer kombinasyonu ile yanık izi tedavilerinde çığır açmış, sosyal hayata katılmakta güçlük çeken birçok hasta, bu metodla tekrardan yaşama tutunmuştur.

Yanık izi iyileştirilmesinde lazer ve yağ dokusu enjeksiyonu tekniği ne demek?
Yanık yaralarının iyileştikten sonra oluşturduğu kötü izlerin (skar, nedbelerin) iyileştirilmesinde tıp uzun yıllar yetersiz kalmıştır. Prof. Dr. Onur Erol tarafından geliştirilen lazer ve kök hücresi zenginleştirilmiş yağ dokusu enjeksiyonu ile yanık tedavi tekniği, tıp alanında uluslararası manada ses getirmiş ve hastalara yeni bir umut ışığı vardır. Yanık nedbesi kötü görüntüsü ve deride çekilmeler yapması sebebi ile çok tedirgin edicidir. Yalnız deri yüzeyi değil altı da zarar gördüğü için, alt dokuda yokolan kapasitelerin yerine konması lazımdır. Bu metod; sıcak su, alev, elektrik, yakıcı kimyasallar veya şua (radyoterapi) gibi değişik sebeplerle oluşan yanık izlerinin iyileştirilmesinde çok olumlu neticeler vermektedir.

Lazer ve yağ dokusu enjeksiyonu nasıl yapılır?
Yanık ertesi oluşan deri sert ve gergindir. Bu tedaviye FDA tasdikli ve diğer Fraksiyonel lazerlerden 18 kat daha güçlü olan Fraxel Lazer ile izlerin yumuşatılmasıyla başlanır.

İz olan alana, bireyin bedeninden alınan ve kök hücre olarak zenginleştirilmiş yağ dokusu enjekte edilir. Bu zengin doku vücuda % 100 ahenkli ve içindeki kök hücrelerden dolayı % 60-90 civarında, canlı doku gibi davranma kabiliyeti olan bir yapıdadır. Böylece yanarak net olarak ölen dokulara yeni bir hayat aşılanmış olur. Verilen doku, yanıkla yokolan hacmi de temin eder.

İzin olayına göre Fraxel Lazer-yağ dokusu enjeksiyonu kombinasyonu tekrardanlanmaktadır. Kezzap yanığı gibi çok ağır yanıklarda bu seanslar bir kaç yıla yayılabilir.

Derin ve geniş alanlarda olan yanık izi tedavisi neticesi deri net olarak eski haline gelmez ama renk ve dokudaki değişiklikler emniyetli ölçüde azaltılacağı için hasta memnuniyeti üst şekilde olmaktadır.

Çok eski yanık izleri bu metodla tedavi edilebilir mi?
Evet, yanık izinin olayına göre gelişmiş lazer uygulamalarıyla uygulanan tedavilerde belli ölçüde başarı sağlanabilmektedir. Fakat kök hücre ile zenginleştirilmiş yağ enjeksiyonları da yanıklı derinin kalitesini artırmaktadır.

Kezzap yanıkları ve ünlü İngiliz sunucu Katie Piper’ın Onur Erol tekniği ile tedavisi
Kezzap, tuz ruhu, tiner gibi maddeler cilt üzerinde yanıklara sebep olur. Bilhassa el ve yüz gibi alanlarde ise kişiyi toplum içinde çok tedirgin edici oluşabilir. Prof. Dr. Dünyaca ünlü İngiliz model ve sunucu Katie Piper’in kezzap atılarak yaralanan yüzü için estetik tedavileri uygulamıştır. Piper iyileştirilmesinde yanık izlerini yumuşatmak ve yeni doku oluşumunu sağlamak üzere Fraxel lazer ve Doku enjeksiyonları birkaç aşamada yapılmış, Katie Piper; eski yüzü ile sosyal hayata karışamaz haldeyken şimdi çalışma yaşamına geri dönmüştür. Piper tedavi süreci anlatan ‘Beautiful’ adlı bestseller olan kitabında Türkiye’de gördüğü tedavileri anlatmaktadır. Bu da ülkemizdeki yanık tedavilerinin başarısını göstermek adına gurur verici bir olaydır. Türkiye yanık tedavilerinde en başarılı ülkelerden biridir.