GÜZELLİĞİNİZİN VE GEÇLİĞİNİZİN DEVAMI İÇİN ‘’KENDİNİZE KAN BAĞIŞI ‘’ YAPIN

PRP (PLATELET RICH PLASMA ) TEDAVİSİ

PRP tedavisi, dünyada sürekli gelişme gösteren, merak edilen ve modern tıbbın gelişmesinde devrim yaratan bir tedavi yöntemidir.
Ülkemizde çok fazla bilinmeyen PRP, deri tabakasının gençleşmesi, yaraların iyileşmesi, akne izleri ve saç dökülmesinde uygulanan alternatif bir yöntemdir.
PRP (Platelet Rich Plazma) trombosit zengin plazmadır. Ayrıca otolog kan konsantrasyonu olarak da bilinir. Trombositler, dokuların iyileşmesinde ve kanın pıhtılaşmasında önemli bir rolü olan özel bir kan hücresidir.

Gençliğin ve Sağlığın Sırrı Damarlarınızda Dolaşıyor

PRP uygulamasında amaç nedir?

Plateletler (trombositler) vücudumuzdaki hasarlı dokuların onarımını ve doğal hallerine dönmelerini sağlamak için gerekli olan “büyüme faktörlerini” yapısında barındıran kan bileşenleridir.

Dokularımızda herhangi bir hasar oluştuğunda kanımız plateletleri bu dokuya toplayarak bir onarım süreci başlatır, PRP uygulamasının amacı ise bu hedef dokuya kan dolaşımı ile taşınabilecek olandan çok daha fazla sayıda plateleti verebilmektir, böylece hasarlı dokunun onarımı da bu kadar hızla ve güçlü bir şekilde başlar ve daha çabuk sonuçlanır, çünkü PRP ile elde edilen plateletlerin yoğunluğu kandakinden 2 ila 4 kat fazladır.

PRP İle Cilt Yenileme Nasıl Uygulanır? 

Platelet açısından zengin plazma elde etmek amacıyla özel bir filtre ve satrifüj kullanılır. Plateletlerin yaklaşık % 97’si ayrışır ve plazma içinde normalin 6 – 10 katı daha fazla konsantrasyona sahip olur.
P.R.P tedavisi hastadan kan alınması ile başlar. Özel bir filtre ve santrifuj yardımıyla otolog beyaz kan hücreleri içeren platelet açısından zengin plasma hazırlanır. Son olarak platelet açısından zengin otolog beyaz kan hücreleri içeren plazma (PRP) tedavi bölgesinde cilde enjekte edilir. Enjeksiyon bölgelerinde plateletler ve beyaz kan hücreleri sinerjik bir etki ile yoğun şekilde büyüme faktörlerinin serbest kalmasını sağlar. Büyüme faktörleri kolajen ve hyaluronik asit üretimini arttırarak yaraların iyileşmesi, kırışıklık ve akne izleri gibi cilt problemlerinin önemli ölçüde giderilmesini, cildin yenilenmesini sağlar.
P.R.P., dolgu enjeksiyonu veya mezoterapi şeklinde uygulanır.

Hastanın kendi kanının işlemden geçirilip hastaya tekrar verilmesi güvenilir bir uygulama mıdır?
PRP uygulaması “otolog” dur, yani hastanın kendi kanı yine kendisine verilmektedir, dolayısıyla HIV, hepatit gibi herhangi bir bulaşıcı hastalığın bir başka kişiye bulaşması söz konusu değildir, kullanılan materyale hastanın kendi kanının dışında bir şey eklenmediği için bu uygulama güvenilir olarak değerlendirilebilir.
PRP uygulamasının yapılmasında sakınca olan kişiler var mı? 
Evet. Platelet sayısı yetersiz olan hastalarda, kanser hastalarında bu uygulama yapılamamaktadır.

PRP uygulamasından beklentiler neler olmalıdır? 

Uygulama birçok beklentiyi karşılayacak üstün özelliklere sahiptir. Çünkü
• Uzun etkilidir,
• Yeniden canlandırıcı / yapılandırıcıdır,
• Kolay ve güvenli biçimde uygulanır,
• Yalnızca yeni kolajen oluşumunu değil, derinin tüm yaşamsal işlevlerini destekler.
• Kırışıklıkların ve çizgillerin giderilmesini deriyi “doldurarak” değil “gençleştirerek sağlar.
• İlk uygulamadan sonra ortaya çıkan parlak sağlıklı görünüm bir süre sonra hafif bir gerileme gösterebilir, bunun için ardışık birkaç uygulama yapmak ve genleştirici etkinin yığılmasını sağlamak gerekir.
• Ortalama olarak 3 uygulamadan oluşan kürler her 10-12 ayda bir kez tekrarlandığında kalıcı sayılabilecek kadar uzun etkili bir gençleştirici etkisi sağlanmış olacaktır.

P.R.P nin Cilt Üzerindeki Uygulamaları Nelerdir?

Doku yenilemede kandan alınan büyüme faktötleri,kolajen üretimini arttırmakta,doku yenilemesine yardımcı olmaktadır.
• Ciltteki lekeleri azaltır.
• Sivilce izlerini yok eder.
• Kırışıklıkları yok eder.
• Cilt daha gergin parlak olur.
• Saçlı deride saçın sıkılaştırılmasında
• Kronik yara izlerinin tekrar onarılmasında
• Kol altı ve bacak içlerindeki sarkmaların tekrar toparlanmasında
• Eldeki çatlama ve kırışıklıklarda
• Diş implantlarında vs. gibi bir çok uygulaması vardır

P.R.P nin etkileri nasıldır?

Uygulama yapılan kişi etkilerini hemen görmekle beraber 2-4 hafta içinde daha belirgin olarak fark eder.
P.R.P Tedavisinin Avantajları Nelerdir?
• Alerjik değildir.
• AIDS,hepatit gibi bulaşıcı hastalıkların bulaşma riski yoktur.
• Daha hızlı iyileşme söz konusudur.
• Kullanımı kolaydır.

P.R.P Uygulaması Kaç Kürden Oluşmaktadır?

Kişinin cilt durumuna göre doktorun vereceği karar çerçevesinde 3-5 seans arası değişmektedir.Bu seanslar haftada bir veya 15 günde bir doktor tarafından uygulanmaktadır.

PRP nin Etkisi Ne Zaman Görülür? 

Uygulamadan hemen sonra ciltte sağlıklı bir parlaklık ortaya çıkar. 3 veya 5 uygulamadan sonra kalıcı bir belirgin etki görülür.

PRP İle Cilt Gençleştirme Etkisi Kalıcımıdır?

15 günde bir yapılacak 3 veya 5 uygulamadan sonra 10-12 ayda bir tekrarlanırsa kürlerin etkisi kalıcı bir gençleştirici etkiye eşdeğerdir.

P.R.P Yönteminin Avantajları Nelerdir?

Diğer yöntemlerle sağlanan olumlu sonuçlar belli bir süre devam eder, ancak PRP’nin olumlu sonuçları tamamen uygulanan kişiye aittir kaybolmaz.

PRP İle Cilt Yenileme İşlemi Ağrılımıdır?

Hafif bir rahatsızlık hissi dışında ciddi bir acı hissedilmez.