ND-YAG LAZER

Her cilt rengine güvenle uygulanır, ince kıllarda da etkilidir. En koyu cilt tipi Afro-Americana dahil, cilt lekelenmesine sebep olmaksızın uygulanabilir. Bu nedenle yazın uygulanmasında bir sakınca yoktur. Bu lazer sisteminin melanine hassasiyeti çok azdır. Deriye lazer enerjisini gönderirken en dış tabakayı koruyan özel soğutucu ünitesi mevcuttur. Uygulama esnasında ciltle teması olmadığından hijyen açısından sorun yaşanmaz. Long pulse Nd-YAG lazer, fiziki özelliklerine bağlı olarak dokuya, diğer lazerlere oranla, daha derin nüfuz edebilme kabiliyetine sahiptir. Yanık riski olmadığından yaz kış kullanılabilir. Çünkü long pulse Nd-YAG lazerler enerjilerini üst epidermal bölgede kullanmazlar. Papillaya tüm enerjilerini verirler ( Diyot ve alexandrite laserler üst epidermal bölgede melanin pigmentini hedefledikleri için koyu ciltlerde ciltteki melanin pigmentine de zarar verebilirler ve bu pigmentasyona yol açabilir ) Epilasyonda kullanılan diğer lazerler gibi selective fotothermolysis değil homojen thermolysisl yaparlar. Nd-YAG lazerler, dokuya nüfuz edebilme kabiliyetlerinden dolayı papilla’ya kadar enerjilerini taşırlar ve kılın anagen safhasında papilladaki hızlı büyüyen hücreleri termal etki ile yokederler Diğer dalgaboyundaki lazerlere oranla kıl köküne daha rahat ulaşırlar ( 7mm derinlikteki ince kıl kökleri dahil ) Bu yüzden derin folikülere sahip sırt bölgesinde kılları sadece incelten diyot lazerin aksine, Nd-YAG lazerin sırttaki ve ince kıldaki başarısı çok yüksektir.

Bu lazer tipi teknik özellikleri nedeni ile en derine inen lazer tipi olarak bilinir. Dalga boyu en uzun olan epilasyon lazeridir. Bu nedenle kılın yapısında bulunan melanin ismindeki boya maddesine az tutunur. Nd:yag lazerlerin melanine tutunması nedeni ile melanin üzerinden etkisi yok denecek kadar azdır. Melanin tarafından az tutulması nd:yag lazerlerin epilasyon etkinliğini azaltır. Fakat bu özelliği sayesinde nd:yag lazerler çok koyu tenlerde hatta zencilerde bile epilasyon amaçlı kullanılabilmektedir. Derine indiğinden dolayı nd:yag lazerler en ağrılı lazerdir. Birçok klinikte epilasyon için nd:yag lazere nadiren başvurulur. N:d: yag lazerler yüzeysel kılcal varislerin tedavisinde kullanılan en iyi lazerdir. Kılcal varislerdeki hemoglobin boya maddesine tutunur ve damarın yanmasına neden olur. Bu nedenle varis tedavisinde 5 mm’yi geçmeyen kılcal varislerin tedavisinde nd:yag lazerler tercih edilen lazerlerdir. Yine nd:yag lazerlerin q swich tipleri kısa atımlar yaparak derideki derin yerleşimli lekelerin tedavisinde kullanılmaktadır. Bu lazer derine indiğinden epilasyon amaçlı kullanılırken yan etkiler açısından dikkat edilmesi gereken bir lazerdir.

Nd YAG LAZER Her cilt rengine güvenle uygulanır

İnce kıllarda da etkilidir. En koyu cilt tipi Afro-Americana dahil, cilt lekelenmesine sebep olmaksızın uygulanabilir. Bu nedenle yazın uygulanmasında bir sakınca yoktur. Bu lazer sisteminin melanine hassasiyeti çok azdır. Deriye lazer enerjisini gönderirken en dış tabakayı koruyan özel soğutucu ünitesi mevcuttur. Uygulama esnasında ciltle teması olmadığından hijyen açısından sorun yaşanmaz

Long pulse Nd-YAG lazer

Long pulse Nd-YAG lazer, fiziki özelliklerine bağlı olarak dokuya, diğer lazerlere oranla, daha derin nüfuz edebilme kabiliyetine sahiptir.
Epidermisteki hiçbir kromofora yakalanmaz. Hedef melanin değil kıl köküdür. Bu yüzden ince kıl kalın kıl, veya kıl rengi farketmez. Açık tenli ciltlerin yanında koyu ciltlere de uygulanabilir lazerlerdir (özellikle cilt tipi III-VI başarısı literatürde çok bahsedilir).
Yanık riski olmadığından yaz kış kullanılabilir. Çünkü long pulse Nd-YAG lazerler enerjilerini üst epidermal bölgede kullanmazlar. Papillaya tüm enerjilerini verirler ( Diyot ve alexandrite laserler üst epidermal bölgede melanin pigmentini hedefledikleri için koyu ciltlerde ciltteki melanin pigmentine de zarar verebilirler ve bu pigmentasyona yol açabilir )
Epilasyonda kullanılan diğer lazerler gibi selective fotothermolysis değil homojen thermolysisl yaparlar.
Nd-YAG lazerler, dokuya nüfuz edebilme kabiliyetlerinden dolayı papilla’ya kadar enerjilerini taşırlar ve kılın anagen safhasında papilladaki hızlı büyüyen hücreleri termal etki ile yokederler
Diğer dalgaboyundaki lazerlere oranla kıl köküne daha rahat ulaşırlar ( 7mm derinlikteki ince kıl kökleri dahil ) Bu yüzden derin folikülere sahip sırt bölgesinde kılları sadece incelten diyot lazerin aksine, Nd-YAG lazerin sırttaki ve ince kıldaki başarısı çok yüksektir.
Diğer lazerler daha çok cilt üzerindeki kıllara enerjilerini bırakırlar bu yüzden de kıl köküne inemezler. Siyah kıllar incelmeye başladığında veya kıl rengi kahverengi ve sarı olduğunda kıldaki melanin azaldığından sonuç almak zorlaşır.
Long pulse Nd-YAG lazerlerin, en sorunlu bölgeler olarak anılan yüz bölgesi ve sırtta en başarılı lazerler oldukları literatürde de belirtilmektedir.