Evde Fizik Tedavi Antalya

Antalya'da fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmeti veren merkezlerin yetersizliği ve yoğunluğu, fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarının, fizyoterapistler tarafından evde uygulanmasını gerekli hale getirmiştir. Bu sebepten hastalar kendilerine uygun fizyoterapiste ulaşarak, tedavilerini evlerinde görmektedirler. Evde fizyoterapinin, tedavi merkezi ya da hastanelere kıyasla bazı avantaj ve dezavantajları vardır.


Evde fizik tedavinin avantajları :

  • Hasta, tedaviye başlamak için günlerce, aylarca sıra beklemek zorunda kalmaz
  • Kliniğe ya da hastaneye gitmek gibi bir problemleri olmaz
  • Hasta, evinde, rahat ettiği, kendini güvende hissettiği yerde tedavi görmüş olur
  • Fizyoterapist, hastasıyla birebir ilgileneceğinden, tedavi verimi en yüksek seviyede olur

Evde fizik tedavinin dezavantajları :

  • Sosyal güvenlik kurumu evde fizyoterapiyi karşılamadığından, tedavi masraflarını hasta kendi imkanlarıyla karşılar.


Evde fizik tedavi hizmetinin bedeli, henüz herhangi bir sağlık güvencesi tarafından karşılanmadığı için, bu bedel hastanın kendi imkanlarıyla karşılanmakta ve hastalara büyük külfetler getirmektedir. Fakat inme ( felç ) gibi tedavisi uzun süreç gerektiren hastalıklarda hastanede kalış süresi ve tedavi masrafları göz önüne alındığında evde fizik tedavi daha avantajlı hale gelmektedir.

Evde fizik tedavi hizmeti alacak hastaların dikkat etmesi gereken en önemli şeylerden biri, bu hizmeti alacakları kişinin, bir üniversitenin, fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümünde, minimum 4 yıl fizik tedavi eğitimi alarak mezun olup, fizyoterapist ünvanı almış olmalarıdır. 

Bu sayede hastalar, akademik eğitim almış, tecrübeli ve güvenilir kişiler tarafından tedavi edilerek, tedavi verimi artırılıp, oluşabilecek hata ve komplikasyonlar en aza indirilecektir.

Evde Fizik Tedavi hizmeti uzman Fizyoterapist Ersin Dağ tarafından verilmektedir.