İnsan cildi ışığa geçirgendir.Işık içinden geçtiği dokuda hiçbir etki bırakmaz.Kıl ise ışığı geçirmez. çünkü içinde bol miktarda bulunan melanin pigmenti ısı oluşturan fotonları emer. Emilen fotonlar ısı enerjisine dönüşerek kılı ısıtır. Isınan kıl folikülü ise harap olur.Fotoepilasyon sistemi laser, radyasyon ve UV gibi zararlı güneş ışınları içermeyen yoğunlaştırılmış bir ışın tedavisidir ve vücudun herhangi bir bölgesinde bulunan istenmeyen tüylerin yok edilmesinde kullanılmaktadır.
Fotoepilasyon Nasıl kullanılmaktadır ?

İlk olarak uygulama alanına soğuk jel sürülmekte sonra ışın bu alana uygulanmaktadır. Fotoepilasyon uygulaması, cilde gerilmiş ambalaj lastiğinin çarpmasına benzeyen bir duygu verir. Bu duygu asla, vücuda iğne sokulması veya elektrik akımı verilmesi şiddetinde rahatsızlığa neden olmaz. Işın hedef olarak tüy köklerini seçer ve etki alanındaki belki onlarca tüyün aynı anda yok olmasını sağlamaktadır. Daha sonra jel silinerek tüylerin çoğunluğunun dökülmesi sağlanmakta kalanlar ise 1-2 hafta içerisinde kendiliğinden dökülmektedir.
1-1.5 aylık bir dönem sonucunda her seferinde %20 %30 oranında seyrelmiş ve incelmiş olarak çıkar. Başarı oranı %85 olup sonuç alınamayan durumlar genelikle tedavi edilmemiş hormonel aktivitelerdeki sapmalar, kılların aşırı ince ve açık renk olması gibi durumlardır. Bu nedenle anormal kıllanma durumlarında horman tetkiklerinin yapılmasında yarar vardır.

Hamileler güneş yada solaryum ile bronzlaşmış kişiler ve çok koyu tenliler dışında 7 den 70 e her çinsten kişiye uygulanabilmektedir. Güneş yada solaryumla aşırı bronzlaşan kişiler ise ancak 4-6 hafta sonra tedaviye alınabilmektedir.
Tedavi öncesi ve sonrası hiç bir özel bakıma gerek yoktur. Banyo, makyaj, parfüm kısıtlamaz. yaz aylarında hastalardan güneşten korunmaları ve nemlendiriciler kullanmaları istenmektedir.Ciltte hafif kızarma ve şişme gibi kısa süreli yan etkiler görülebilir. Fakat tüm bu yan etkiler geçicidir.

Tedavi sonrası; Ciltte hassasiyet yoksa makyaj yapılabilinir. Uygulamayı takip eden bir kaçgün cilde daha hassas davranmakta fayda vardır. Aşırı sıcak banyo, lifle sürtme veya saç kurutma makinesi kullanmaktan kaçınılmalı. Uygulama sonrasında yüksek faktörlü ve yağ içermeyen güneş koruyucular kullanmanızı önermekteyiz (en az 30 SPF)Lazer, yaklaşık 10 yıldır güvenle kullanılmakta olup, bilimsek araştırmalar yapılarak, sistemin sonradan ortaya çıkabilecek bir yan etkisi olmadığı kanıtlanmıştır. Son yıllarda gelişmiş teknolojinin kozmetik dermatolojiye kazandırdığı en büyük yeniliklerden biriside IPL cihazıdır.İPL cihazının kullanıldığı yerler;

İstenmeyen tüylerin dökülmesinde,
Cilt gençleştirmede,
Cilt lekelerinde,
Varis, hemajiom, telenjaktazi gibi damar lezyonlarında,
Intensive Pulse Light
IPL tedavisinde flash lambasından yoğunlaştırılmış görünürbir ışık üretilir. IPL cerrahi olmayan bir tedavi yöntemidir. örümcek benler (spider anjiom), doğumsal damar lekeleri, bacaklardaki varisler, hafif sivilceler, çiller ve güneş lekeleri, yüz çizgi ve kırışıklıkları bu yöntemle tedavi edilebilir. IPL cilt gençleştirme tedavisinde de kullanılır, bu işlem fotorejuvenasyon olarak bilinir ve tedavi için birkaç seans gerekir. Epilasyon tedavisinde eğer kıllar koyu renkli ise etkili bir yöntemdir.

IPL nasıl etklili olur?

IPL sistemilaserin etki mekanizması ile etkisini gösterir. Derideki hedef doku tarafından ışık enerjisi emilir. Emilen ışık dokuda ısı enerjisine dönüşür ve hedef doku böylece tahrip olur. IPL sistemleri laser sistemlerinden farklı olarak tek bir dalga boyunda ışık yaymak yerine, değişik bir çok dalga boyunda (farklı renkte) ışık üretirler. Bir çok IPL sisteminin ışığın belli dalga boylarını filtre eden filtreleri vardır ki; böylece hedef dokuya gerekli olan dalga boyu ayarlanabilir. Bu da enerji seviyelerini çok yükseltmeden hedef dokuda enerjinin yoğunlaşmasını sağlar.

IPL tedavisi nonablatif resurfacing (deriyi soymadan yenileme) yöntemidir ve derinin üst tabakası olan epidermisi etkilemeden derinin orta tabakası olan dermisi hedefler. Sonuçlarlaser ile soyma işlemi kadar belirgin değildir, çünkülaserle yapılan işlemlerde deri orta tabakaya kadar soyulur. IPL tedavisinin avantajı zaman kaybına neden olmamasıdır ki; işlem sonrasında hastalar hemen günlük aktivitelerine dönebilirler.
Lazer Epilasyon’da kullanımı

İstenmeyen tüylerin tedavisinde kullanılır. Kılda bulunan melanin pigmenti tarafından IPL enerjisi emilir ve kıl kökü harap olarak kıl dökülür, tekrarlayan seanslarda kıllar kalıcı olarak kaybolur. IPL açık renkli tüylere etkili değildir.IPL Lazer ile istenmeyen tüyler yok edilir

Lazer sistemlerinden çıkan belli dalga boyundaki ışık, kıl köklerinde yer alan ve melanin denilen bir madde tarafından tutulur. Böylece kıl kökünde ısı meydana gelir ve kıl kökü yanarak tahrip olur. Bu kıl kökünden bir daha kıl çıkmaz.

İşlem nasıl yapılır?

Tedavi öncesi yapılan muayenede doktorunuz size işlem hakkında açıklamalarda bulunur. Doktorunuz cildinizzdeki düzelmenin ne oranda olacağı ve sizin beklentilerinizi karşılayıp karşılamayacağı konusunda size bilgi verecektir. IPL tedavisi normalde zor birbir işlem değildir. İşlem bu konuda eğitim almış teknisyen tarafından kolaylıkla yürütülebilir.

İşlemden önce ve sonrasındaki birkaç gün epilasyon yapılan bölgenin bronzlaşmak için uzun süreli güneşe maruz kalınmamalıdır.
Genellikle gerekli olmamakla birlikte topikal anestezik kremler kullanılabilir.
Soğuk jeller tedavi esnasında cilde sürülebilir,
IPL’in pürüzsüz cam başlığı deri düzeyine değdirilir ve tedavi edilecek bölgeye atış yapılabilir.
Tedavi genellikle kısa sürer. 3-4 haftada bir uygulanan 6-10 seans istenen sonucu genellikle verir.
Tedavi sonrası hastalar hemen günlük yaşamlarına dönebilirler.
Tedavi esnasında hastalar koruyucu gözlükler kullanmalıdır. Diğer yöntemlerle kıyaslandığında IPL tedavisi daha az ağrılıdır. IPL’in verdiği his daha çok lastik çarpmasına benzer, fakat bazı kişiler bu duygudan rahatsız olabilir.

Ipl Lazer Tedavi Ettiği Durumlar

IPL Lazer sistemi yoğunlaştırılmış ışık atımları kullanarak non-invazif bir şekilde ciltte melanin’i azaltır. Işık enerjisi bilgisayar kontrollü bir başlık aracılığıyla atımlar şeklinde uygulanır. IPL tedavisinden sonra, tedavi edilen lezyon kademeli olarak solar ve sonunda da yok olur.
Hangi durumları IPL Lazer sistemi tedavi eder?

Çiller
Yaşlılık lekeleri (Lentigolar)
Güneş lekeleri (Solar Lentigolar)
Doğum lekeleri (Cafe au lait macules)
Pigmente lezyonlar ise,

ciltte melanositlerin çoğalmasıyla oluşur. Melanositler “melanin” yapan hücreleri içerir ve melanin de koyu ciltten sorumlu maddedir.
Uygulamanın yapılmaması gereken durumlar;

Antikoagülan (pıhtılaşmayı önleyen) ilaçların kullanımı
Kontrol altına alınamayan hormonal bozukluklar
Keloid skar hikayesi
Tedavi bölgesinde aktif herpes simpleks (uçuk) enfeksiyonu
Güneşe hassasiyet yapan ilaç veya bitki kullanımları
Güneşle tetiklenen cilt hastalığı
Son 3-4 haftada aşırı güneşe veya solaryuma maruz kalma
Hangi durumları IPL Lazer sistemi tedavi eder?
Tüm tedavi yöntemleri gibi IPL tecrübeli kişiler tarafından yapılınca yan etkiler en az seviyede görülecektir. 1955 yılından beri uygulanan bu yöntem ile günümüze dek onbinlerce kişi tedavi edilmiştir

Oluşabilecek olası yan etkiler

Hassasiyet, eritem (kızarıklık) ve ödem tedaviden sonra 2-24 saat içinde gelişebilir. en sık görülen yan etkidir. Tedaviden sonra 48 saat içinde güneş yanığına benzer bulgular (yanma, acı, tahriş) İçi su dolu kabarcıklar ve kabuklanma oluşabilir
Renk değişiklikleri (açık ve koyu renkli)
Aşırı şişme (ödeme bağlıdır ve en fazla 7 günde geçer)
Ciltte berelenme (mavi-mor renkli çürükler, genelde 5-10 günde geriler)

IPL lazer tedavi sonrası(yazın uygulama)

Lazer Epilasyon ve İpl in yaz aylarında yapılması;

İPL uygun modda kullanıldığı taktirde ve epilasyondan sonra uygun güneşten koruyucular kullanıldığı sürece yazın lazer uygulamasının hiçbir sakıncası yoktur.

IPL Lazerle tedavi

IPL lazer sistemi, ince damarlanmalar için cerrahi olmayan, güvenli ve etkili bir tedavi yöntemidir. Işık enerjisi atımlar şeklinde hedef damara yönlendirilir ve damar tarafından emilir. Damardaki ısı emilimi “thermocoagulation” (tıkanma) ile sonuçlanır, kademeli olarak da bu damar vücut tarafından emilir.

Tedavide neler olur?

Öncelikle doktorumuz tedavi edilecek damarları belirler. Genellikle önce daha büyük damarlar tedavi edilir. Genellikle sorunsuz geçen bu tedavide rahatsızlık ya yok ya da çok azdır. Atış sonrasında bazı hastalarımız geçici ve hafif bir yanma hissi duyabilmektedirler.

Tedavi ne kadar sürer?
Çoğu hastada birinci veya ikinci tedaviden sonra belirgin iyileşme görülür. Yine de yeni damarlanmalar oluşabilir ve tam tedavi için daha fazla seans gerekebilir. Bu seanslar genelde üç – dört hafta aralarla yapılır. Şarap lekeleri, hemanjiomlar ve bacaktaki damarlanmalar IPL tedavileri ile çok tatminkar sonuçlar verirken dört ile sekiz tedavi seansı gibi uzun bir tedavi gerektirebilir.

Tedavi sonrasıııda neler olur?

Tedavi sonrasında tedavi edilen alanda oluşabilecek morluklar genelde ilk haftadan sonra kaybolur. Kabarcık veya kabuklanma genelde görülmez. Bacak damarlarındaki tedavinin başarısı için çok sıcak banyo veya aşırı egzersizden kaçınmak gerekmektedir. Tedavi sonrası genellikle günlük hayatınıza devam edebilirsiniz ancak ilk 24 saat için aşırı egzersizden kaçınmak önemlidir.

Yüzümüz, eller ve kollar vücudumuzda yaşlanma belirtilerinin ilk görüldüğü yerlerdir çünkü çevresel faktörlere en çok maruz kalan bölgelerdir. Güneş ve doğal yaşlanma prosesi siyah noktalar ve güneş lekelerinin oluşmasına katkıda bulunurlar.
Yaşlılık lekeleri ve çiller pigmente lezyonlardır. Bunların bazıları tıbbi olarak sorun yaratmasa da, insanlar doğal güzelliklerini bozan bu durumlardan kurtulmak istemektedirler.
Gelişmiş IPL Lazer teknolojisi doktorunuzun pek çok iyi huylu pigmente (koyulaşmış) lezyondan muayenehane ortamında acısız, güvenli ve etkin şekilde tedavi etmesine imkan sağlamaktadır.
IPL ile kılcal damar ve leke tedavisi

Damarsal deri hastalıkları
Kılcal damar genişlemeleri, doğumsal damar lekeleri ve varisler tedavi edilebilir.Kanda bulunan hemoglobin adlı kırmızı pigment (boya maddesi) tarafından emilen ışık, derinin diğer dokuları tarafından emilmeden, sadece damar dokusu tarafından emilir ve damarları harap eder.

Telenjektazi ve damarsal lezyonların tedavisi;
Cilt yüzeyinin hemen altında anormal damarlanmalar cilde kırmızı bir renk verir ve damarsal lezyonlar olarak adlandırılırlar.Her yıl milyonlarca kadın ve erkek göze hoş görünmeyen ince damarlanmalar (Spider venus) ve ağrılı varikoz venler (varis) için tedavi aramaktadırlar. İnce damarlanmalar veya telenjiektaziler daha çok yüz veya uyluk’ta görülen küçük, kırmızı, mavi veya mor renkte kan damarlarıdır.
Varikoz venler çap olarak daha büyük olup, genelde kabarık ve mavimsi görünümdedir.Bunlar ciddi damarsal bozukluklarla bağlantılı olabileceğinden doktorunuz tarafından ciddi şekilde değerlendirilmelidir

Koyu renkli lekeler
Yaşlılık ve güneş lekeleri, çiller, doğumsal bazı kahverenkli lekeler, melasma dediğimiz gebelik lekeleri tedavi edilebilir. Deri yüzeyinde bulunan ve deriyi boyayan melanin denen pigment tarafından emilen ışık renk bozukluğunu oluşturan melanini ısıtır ve harap eder.
IPL’in yan etkisi var mıdır?

Yan etkiler genellikle minimaldir ve aşağıda sıralanmıştır:

Tedavi esnasındaki ağrı soğutma sistemleri ve lokal anestezik kremlerin uygulanması ile azaltılabilir.
Uygulamadan hemen sonra deri pembe bir renk alır.
Hafif güneş yanığında olduğu gibi kızarıklık, soyulma ve şişlik görülebilir ve bu bir kaç saat sürebilir.
Nadiren deri enerjiyi fazla emerse su toplaması oluşabilir.
Bazen pigment (boya) hücrelerinin hasarlanması açık veya koyu renkli lekeler oluşabilir. Beyaz lekeler nadiren kalıcı olabilir.
Tedavi olan alanda kıllar ortadan kalkabilir.
Hastaların % 10’da morarma gelişebilir.

Fotoepilasyon (IPL) nedir?

Bu yöntemin etki mekanizması lazer ile benzerdir. IPL tedavisinde yoğunlaştırılmış atımlı ışık kaynağı kullanılır. Kullanılan farklı filtreler ile ışığın dalga boyu değiştirilebilir. Lazerde tek dalga boyu kullanılırken IPL yönteminde farklı dalga boyları kullanılır. Böylece farklı deri ve kıl tiplerinde farklı seçenekler uygulanabilir.