Yüz estetiğinde dudak güzelliğinin çok emniyetli bir yeri var. İnsanlık tarihi boyunca bütün sanatçılar için ilham kaynağı olur. Şiirden edebiyat, resimden heykele sanatın her mevzusunda ön plana çıkar. Dudak estetiğinde dudağın hacimliliğinun yanı sıra dudak konturu, üst dudak ile alt dudak arasındaki hacimlilik ahenku, üst dudak kıvrımları çok emniyetlidir. Eros yayı diye adlandırılan aşk yayı ise üst dudağın tam arasındaki kıvrımın dudak ile ahenkudur.

Eros yayı diye adlandırılan orta kıvrımın bariz, alt dudağın üst dudağa göre deha hacimli, hacimliliğin ise dudağın orta dış bölümünde yoğunlaştığı, üst dudak çevresinın hafifçe kıvrık olduğu dudak örneklerini hemen hemen bütün sanat eserlerinde oluşabilir.


Eros yayı estetiğinde dikkat edilmesi lazım gelenler

Dudak estetiğinde amaç dudağa hacimlilik ile çekici bir biçimde vermektir. Eros yayı ekseriyetle naturel dudak görüntüsünda olan bir kıvrımdır. Yalnız bazı dudak biçimlerinde bu kıvrım daha barizdir, dudakla daha ahenklidur ve hafif dışarı çıkık durmaktadır. İdeal olarak kabul edilen ise bu bilhassare sahip dudaklardır.

Yaşlanmaya göre dudak hacmi ve biçim sorunu olaylarında eros yayı da bozulur. Bazı olaylarda ise genetik olarak çokça ince dudağa sahip olan kimselerde de eros yayı görünmez halde oluşabilir. Bu olay kimselerde daha yaşlı bir şeklin yanı sıra mutsuz ve sinirli bir görünüme de sebep oluşabilir.

Eros yayı estetiğinde dudağa hem hacimlilik hem de dudak kıvrımı dizaynı beraber yapılır. Bu tasarım ise sanat bilgisi hemtirir. Bu nedenle dudak estetiği mevzusunda uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır.

Eros yayı dudak dolgusu nasıl yapılır?

Dudak dolgusunda kullanılacak çok değişik dermal dolgu tipi vardır. Bunların arasında silikon implantlar, yağ enjeksiyonları ve hyalüronik asit ddurumları olmaktadır. Bunlar sabit ve geçici dudak ddurumları olarak ikiye ayrılmaktadır. İmplantların dışında enjeksiyon ile gönderilen silikon jeller de olmaktadır. Fakat bu zamanda birçok estetik doktoru geçici dolgu materyalleri daha çok tavsiye edilmektedir.

Hyaluronik asit dudak dolgusu estetiği çok ince iğneler vasıtası ile takribî 10 – 15 dakika arasında gerçekleştirilir. Operasyon esnasında hiç bir biçimde acı, sızı hissedilmez.  Hasta hemen iş veya günlük yaşamına devam edebilir. Dudak hacimliliği ve görüntüsü operasyonun hemen ardından bariz hale gelir. Dudak görüntüsüni ve hacmini kişiden kişiye göre prosedürlerin gösterse de yaklaşıl 1 yıl boyunca korumaya devam eder. Bu sürenin ardından dolgu muameleninin tekrardanlanması lazımdır.