Son yıllarda dolgu maddeleri yüz estetiğinde giderek önem kazanmıştır. Dolgu maddesi olarak pek çok farklı molekül ortaya konmuş ancak bir kısmı yüksek allerji riski yada geç granülomların gelişebilmesi yan etkileri yüzünden gözden düşmüştür.

Hyalüronik asit tüm dünyada giderek popülaritesi artan etkin ve şu an için en güvenli dolgu maddesidir. Bu doldu maddesi dudaklara hacim ve dolgunluk verirken ağız ve burun çevresindeki kırışıklarda çok etkili olabilmektedir.

Hyalüronik asit kırışıklık hattına ya da dudaklara ince bir iğne yardımıyla küçük miktarlarda enjekte edilir. Uygulama uzun süre kalıcıdır. Alerji riski çok düşüktür. Dolgu maddesi uygulaması 20-30 dakika sürmektedir. Uygulama sonrası kişi rutin aktivitelerine hemen dönebilir. Kalıcılık süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte 6-9 ay kadardır.

KIRIŞIKLIKLAR VE ÇİZGİLER NEDEN OLUŞUR ? Yaşlanma ile birlikte cildin hyalüronik asit içeriği azalır ve cildin su tutma kapasitesi düşer. Deride bulunan kolajen ve elastik lifler kırılmaya ve eskimeye başlar. Bu kırılmalar doğal yaşlanma sürecimizin bir parçası olmakla birlikte, fazla kaş çatma, gözleri kısarak bakma, gülümseme ve diğer yüz mimikleri de çizgilerin oluşmasına katkıda bulunurlar. Sigara içmek ve kirli hava gibi çevresel faktörler de yaşlanmayı hızlandırırlar. Yüz kırışıklıklarını doldurmak için en sık olarak kullanılan işlem yüz dolgusu tedavisidir.

HYALURONİK ASİT (Restylane, Teosyal, Juvederm vb) NEDİR ? Hyaluronik asit, laboratuar koşullarında üretilen hayvansal hammadde içermeyen, berrak kristal jel görünümlü bir maddedir (Cildimizde bulunan hücreler arası dolgu maddesidir). Deriye injekte edildiği zaman, vücudun kendi hyaluronik asiti ile birleşerek hacim oluşturur.Hacminin 1000 katı kadar su çekme kapasitesine sahiptir. Bu hacim ile dudakların dolgunlaştırılması, çizgilerin, kırışıklıkların doldurulması ve yüz kıvrımlarının tedavi edilmesi sağlanmaktadır. Hızlı ve kolay uygulanmasının yanı sıra, yüz dolgusu işlemi görülebilir sonuçların hemen elde edilmesine olanak sağlar.

DOLGU TEDAVİSİ SONRASINDA BEKLENTİLERİM NELER OLABİLİR ? Hyalüronik asit enjeksiyonundan sonra doğal bir görünüm sağlanır. Yüz dolgusu veya dudak dolgusu işlemlerini öğle yemeği tatilinde yaptırıp günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. Herhangi bir ön test yaptırmanıza gerek yoktur. Ancak uygulayan kişinin uzman ve tecrübeli olması önemlidir. Dolgu enjeksiyonlarından sonra normal aktivitelerinize hemen geri dönebilirsiniz. Etkisi kullanılan materyale göre 6-12 ay devam eder.

DOLGU TEDAVİSİNİN YAN ETKİSİ VAR MIDIR ? Hyakuronik asit 1996’dan beri dünya üzerinde 70 ülkede 2 milyondan fazla kişiye güvenle uygulanmıştır.Çok ender olmakla birlikte tedavi edilen bölgede birkaç saat süren hafif bir şişme olabilir. Makyaj ile kolaylıkla kapatılabilecek hafiflikte olan morluklar görülebilir. Allerjik reaksiyonlar çok nadir görülürler. Enjeksiyon bölgesinde kızarıklık, kaşınma veya sertlik oluşabilir. Hyaluronik asit ile yüz dolgusu tedavisi, genellikle estetik operasyona bir alternatif olarak uygulanır. Hyaluronik asit kullanımı güvenli olup tedavi öncesi herhangi bir test uygulaması gerektirmemektedir.

DOLGU TEDAVİSİ AĞRILI MIDIR? Lokal anestezik bir krem ile 45 dakika süren bir anestezi yeterli olmaktadır. Yüz dolgusu çok rahat tolere edilebilen bir tedavidir. Dudak sinir yoğunluğu açısından çok zengin bir bölge olduğu için dolgunlaştırma işleminde diş hekimlerinin uyguladığı anestezi tercih edilir.

DOLGU MADDELERİ NERELERDE KULLANILIR ? – Dudak dolgunlaştırılması. – Akne izleri giderilmesinde. – Çökük yanaklar. – Derin yüz çizgilerinin Tedavisi – Kırışıklık Tedavisinde – Derideki Katlantıların Giderilmesinde – Kaza veya travma sonucu oluşan deformiteler – Yanak ve elmacık kemiği dolgunlaştırılmasında – Göz çevresindeki kırışıklıkların giderilmesinde kullanılmaktadır.

DOLGU MADDELERİ ETKİSİ NE KADAR SÜRER ? Kullanılan dolgunun tipine göre değişir. 6 ay ile 24 aya kadar etkiler devam eder. Etkinin kalıcılığı kullanılan maddenin tipi dışında dolgu yapılan saha ve hastaya özgü niteliklere göre değişkendir. Kalıcı dolgu maddelerinin etkileri teorik olarak ömür boyudur ancak henüz uzun yıllara dayanan bir tecrübe yoktur. 

DOLGU UYGULAMASI NE KADAR SÜRER ? Bir uygulama ortalama 15-30 dakika sürer.

YÜZDE RAHATSIZLIK VEREN BİR DURUM OLUŞUR MU ? Uygulama bir enjeksiyon yöntemi ile yapıldığından çok hafif bir şişlik olabilir, sonrasında buz uygulamak faydalı olacaktır. Özellikle dudak enjeksiyonlarında şişlik biraz daha fazla olacaktır.

İŞE GİTMEYE ENGEL BİR DURUM OLUR MU ? Uygulama herhangi bir zamanda, öğle arasında yapılabilir, sonrasında rahatlıkla işinize geri dönebilirsiniz.

DOLGU MADDELERİ NELERDİR ? Dolgu Maddeleri kalıcılık özelliğine göre 3 sınıftır. – Kalıcı olmayan dolgu maddeleri – Yarı kalıcı dolgu maddeleri – Kalıcı dolgu maddeleri.